Тема. Володимир Дрозд «Білий кінь Шептало». Проблема людини в
суспільстві, її знеособлення
Мета: зробити ідейно-художній аналіз твору, дослідити проблему
людини в суспільстві. Її знеособлення; розвивати культуру зв язного мовлення,
пам ять, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки,
коментувати прочитане, переказувати найвагоміші епізоди;виховувати почуття
поваги до творчості В.дрозда, вміння залишатися самим собою у несприятливих
умовах
Тип уроку: формування умінь, навичок з використанням інтерактивних
технологій
Обладнання:портрет В.Дрозда,текст оповідання, презентація, крилаті
вислови, тестові завдання
Хід уроку
І. Оголошення
теми і мети уроку
ІІ.
Актуалізація опорних знань
-
Творчість якого
письменника ми вивчаємо?
-
З якими творами
митця ми вже ознайомились?
-
Що ви знаєте про
коней?
-
Яке значення має
кінь в житті людини?
-
Який міфологічний
образ втілено в образі коня?
-
Чи відомо вам, що
таке «коне терапія»?
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Слово вчителя
-Згадаймо повість О.Довженка «Зачарована Десна» і
розповідь малого Сашка про коней:
Виступ учня:
«Здавалось мені, що коні й корови щось знають, якусь
недобру таємницю, тільки нікому не кажуть…
Якось одного разу над Десною підслухав я вночі на сіні
лежачи і дивлячись на зорі, як після денної важкої праці коні розмовляли між
собою,пасучись.Розмова йшла про нас, якраз про батька.
-І чого він такий лихий,ти не знаєш?
- Не знаю. Я ледве
стою на ногах, отак натягався.
- А я що знаю? Теж
нічого. Знаю хомут, голоблі і пугу. І ще хіба його лайку.
- Знаю і я його лайку. Наслухався доволоі. Так
чомусь сумно й недобре мені.
- Сумно й мені.
Колись я бігав понад хмарами.- Тягнибіда розігнув шию і подивився на Десну.-
Тисячі літ , ще до возів та оранок, на моїй спині їздили пророки. Були в мене
тоді ще крила. А пращур мій був кінський цар чи бог, колись казали мати.
- Були і в мене
крила , та нема. Ні крил у мене вже, ні краси, тільки вавки на спині…»
Слово вчителя
Отже,сьогодні наша
розмова про коней, розумних і вірних друзів, вічних помічників людини.Але не
тільки про них. В.Дрозд у своєму оповіданні надав коневі Шепталу багато
людських рис, зробив прозорі натяки на природу людини та в алегоричній формі
відобразив проблему пристосуванства та збереження індивідуальності.
-
А зараз пригадаємо.
Що таке оповідання та алегорія.
Літературний словничок.
Оповідання-
невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну-дві події в житті
людини або кількох людей. В оповіданні простий сюжет, який складається
переважно з однієї сюжетної лінії.
Алегорія-
вид метафори, інакомовне зображення предмета чи явища через інші, подібні до
них, з метою показати наочно їх суттєві риси.
ІІІ.Обговорення змісту оповідання. Фронтальне опитування
1.
Чому Шептало не
полюбляв табун, гурт і загорожі?
2.
Як почував себе
кінь суботнього вечора?
3.
Через що коні не долюблювали Шептала?
4.
Над чим міркував
Степан щодо білого коня?
5.
Чого не полюбляв
робити Шептало?
6.
Яким чином Шептало
намагався виправдати Степана?
7.
Як автор
характеризує Шептала?
8.
Що згадав кінь про
свою молодість?
9.
У чому Шептало
виявляв свою прихильність до людей?
10.
Дослідіть, як
відбувається процес водопою коней?
Що
уявляв Шептало по своїй смерті?
11.
Чому Шептало
намагався у табуні відокремитись?
12.
Якими були згадки
коня про свою матір, дитинство?
13.
Що несподівано
сталося для Степана і самого білого коня?
14.
Чим була воля для
Шептала?
15.
Чому, повертаючись
до конюшні, Шептало не залишився чистим білим конем?
Ідейно-художній
аналіз твору
1)Тема:
розповідь про буденне життя коня Шептала;
2)Ідея:возвеличення
гармонії, яка простежується у взаємостосунках людини зі світом тварин; людина
не повинна зраджувати своєї мрії, індивідуальності, гідності, самого себе;
3) Проблематика:
- людина в суспільстві;
- свобода і неволя;
-особистість і натовп;
-дійсність і мрія.
4) Підтекст:
підневільне становище людини в тогочасному суспільстві.
5)Композиція.
Експозиція: знайомство читача з конем.
Зав язка: Степан з конем Шепталом вирушив за зеленим харчем для
свиней.
Кульмінація: Шептало на волі, насолодження нею.
Розв язка: повернення коня додому.
4)Проблема людини в суспільстві, її знеособлення
Бесіда за питаннями:
- Чи можна вважати Шептала уособленням людини, яка прагне
до волі, вираження власної індивідуальності? Відповідь вмотивуйте.
- Чи пишався Шептало тим,що був єдиним білим конем у
табуні? Наведіть переконливі аргументи, спираючись на зміст оповідання.
- Як інші коні ставились до Шептала? Чим це викликано?
- Що відчув Шептало, вирвавшись на волю? Про що він мріяв?
- Вмотивуйте, Шептало – особистість, індивідум.
ІV. Скласти
інформаційне гроно щодо характеристики образів твору
1)Білий кінь
Шептало
Покірний
Роботящий
Пишається своїм походженням і білим кольором шкіри
Полюбляє волю
Здатність до глибокого критичного мислення, повага до
Степана
2) Степан
Добрий, ніколи не посилає Шептала на важку роботу
Працьовитий, розуміє коней
Степан – маленький чоловічок, землисто-сірий
Брудні. Коряві ручиська, приземлений розум
Всесильний, милостивий і злий
V.Закріплення
вивченого матеріалу
1) Тестове опитування
1. Епіграфом до твору В. Дрозд обрав слова:
а)
Е. Ремарка; б) Р. Рільке; в) О. Пушкіна; г) П. Загребельного.
2.
Якої шкоди завдав підпасок коню?
а)
Поранив ногу; б) вибив око; в) поранив шкіру на спині; г) обпік худобу.
3.
Робота, яку недолюблював виконувати білий кінь:
а)
перевозити гній; б) орати поле; в) їздити до міста; г) катати малий дітей
у святкові дні.
4.
Якого кольору був Шептало, коли повернувся додому після вільної прогулянки?
а)
Сірого; б) білого; в) вороного; г) чорного.
5.
За Шепталову сваволю Степан називав його:
а)
ледачим зіллям; б) старою клячею; в) лиходієм; г) хитрим стрибунцем.
6.
Мати білого коня працювала у:
а)
селян, обробляючи землю; б) цирку, розважаючи публіку; в) фермера; г) лісника.
7.
Вирвавшись на волю, кінь Шептало побіг:
а)
до лісу; б) понад берегом річки, по мілинів; в) вздовж проїжджої частини
дороги; г) додому.
8.
Стукіт копит коня порівнювався із:
а)
гуркотом на небі; б) рухом поїзда по залізничній колії; в) звуком дятла, який
перебував на стовбурі дерева; г) музичним тактом.
9.
Предки Шептала:
а)
були спортивними конями; б) виступали в цирку; в) возили конів; г) брали
участь у військових подіях.
10.
На думку Шептала, головне, що дано білим коням, так це:
а)
спритність; б) кмітливість; в) розум; г) вміння поводити себе з людиною.
11.
Як білий кінь охарактеризував сам себе? Він був:
а)
брикливим і жорстоким; б) байдужим до всього; в) принциповим і водночас
відповідальним; г) покірним і роботящим.
12.
Про що розповідала мати Шепталу, коли той був малим?
а)
Важке коняче життя; б) дідів і прадідів; в) майбутню його красу, силу і велич;
г) необхідність якісного харчування.
VІ. Підсумок уроку
Метод «Незакінчені речення»
- Найбільше в оповіданні мене вразило…
- Поведінка коня нагадує поведінку людини, яка…
- До коней я ставлюся…
VІІ. Домашнє завдання
Усно скласти продовження оповідання
Додаток
Крилаті вислови:
Геніїв між нами небагато,
То ж давайте не цькувати їх
(В. Симоненко).
Ох, генію, не зв’язуйся з юрбою:
Вона тебе затопче в
пилюгу
(Л. Костенко).
Якщо у тебе є якийсь талант То будуть вороги обов’язково,
Бо бездарі від заздрощів готові
Паплюжити й ганьбити все підряд
(В. Іващенко).
Немає коментарів:
Дописати коментар